Vitamíny a Vaše energie

Jak opět získat energii pomocí vitamínů a minerálů

Vitamíny a minerály, kterým se říká mikroživiny, jsou látky nezbytné pro správné fungování vašeho těla.

Sdílet na:

Vitamíny a minerály můžete získat z potravin, které jíte, ale některá jídla jich mohou obsahovat více než jiná. Věděli jste, že mrkev je dobrá pro vaše oči? Mrkev je plná látek zvaných karotenoidy, které vaše tělo přeměňuje na vitamín A, jež přispívá ke zdraví očí. Nedostatek vitamínů může způsobit vážné zdravotní problémy. Vitamíny jsou zodpovědné za životně důležité procesy. Tělo je používá ke svému růstu a rozvoji. Každý vitamín hraje ve vašem těle jinou roli a některé v určitých procesech spolupracují nebo se navzájem podporují. Tělo není schopné produkovat vitamíny samo o sobě, kromě vitamínu D, a proto je nutné je přijímat prostřednictvím potravy. Stejně jako vitamíny jsou i minerály nezbytné pro fyzické a duševní zdraví těla. Doporučujeme, abyste vždy na etiketách kontrolovali informace o vitamínech a minerálech, které se v potravinách nacházejí. Pokud tedy vybíráte něco k pití, zjistíte, že sklenice mléka je dobrým zdrojem vitamínu D a minerálů vápníku a fosforu. Sklenice slazeného syceného nápoje naproti tomu neobsahuje žádné vitamíny ani minerály.

Jak to funguje?

Vaše tělo přeměňuje, metabolizuje a ukládá živiny pomocí vitamínů a minerálů.

Ikona s číslem 1

Požití jídla – vložení jídla do úst

To je první krok k získání výživy. V tomto procesu je jídlo vloženo do úst a zuby rozmělněno na menší kousky. Je promícháno se slinami za pomocí jazyka. Ideální vyvážená strava obsahuje sacharidy, tuky, bílkoviny a živiny (vitamíny a minerály).

Ikona s číslem 2

Trávení

V dalším kroku se složité části potravy rozloží na jednodušší, aby se mohly lépe využít a vstřebat do krve. Ve vašich střevech se přeměňují sacharidy na glukózu, bílkoviny na aminokyseliny a tuky na mastné kyseliny.

Ikona s číslem 3

Metabolismus

Živiny jsou krví dopravovány do buněk. Energie se produkuje v mitochondriích buněk za pomoci vitamínů a minerálů.

Vyvážená strava je pro vaše tělo nezbytná, aby získalo všechny potřebné živiny a produkovalo energii. Vitamíny a minerály, které se obzvlášť podílejí na výrobě energie, jsou:

Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B

Podílejí se na energetickém metabolismu, na procesech, které uvolňují energii. Pomáhají štěpit jídlo na menší jednotky, které tělo může použít k přeměně na energii.

Thiamin (B1) je důležitý pro několik metabolických procesů, jako je například rozklad sacharidů. Dobrými zdroji tohoto vitamínu jsou celozrnné výrobky, vepřové maso, černé fazole a slávky jedlé.

Niacin (B3). Tento vitamín nejen přeměňuje jídlo na energii, ale také pomáhá udržovat zdravý nervový systém. Potraviny bohaté na niacin jsou drůbež, arašídy, mléko, ryby, hnědá rýže a celozrnné výrobky.

Vitamín B6 se účastní téměř 100 metabolických procesů a je nezbytný při rozkladu potravin, zejména sacharidů. Dobré zdroje vitamínu B6 jsou maso, rýže, brambory a slunečnicová semínka.

Vitamín B12 také pomáhá přeměňovat konzumované jídlo na buňkami využitelnou energii. Přispívá k normální činnosti nervového systému a normální tvorbě červených krvinek. Potraviny bohaté na vitamín B12 jsou škeble, pstruh, losos, hovězí maso.

Hořčík

Hořčík

Tento minerál se podílí na mnoha biologických procesech ve svalech, mozku, kostech. Jeho role je důležitá, jelikož vašemu tělu umožňuje vyrábět energii, čelit výzvám každodenního života a chránit vaše zdraví. Potraviny obsahující hořčík jsou mandle, špenát, kešu oříšky a avokádo.

Zinek

Zinek

Jedná se o multifunkční mikroživinu, která se podílí na více než 300 metabolických procesech v těle (od mozku po imunitní systém). Nedostatek zinku může způsobit únavu a nedostatek energie. Potravinové zdroje zinku jsou ústřice, krab, maso a cizrna.

Koenzym Q10

Koenzym Q10

Jedná se o důležitou látku připomínající vitamín, která je potřebná pro správnou funkci mnoha orgánů a chemických reakcí v těle. Pomáhá dodávat buňkám energii. Koenzym Q10 má antioxidační účinek. V malém množství se vyskytuje v mase a rybách.

Železo

Železo

Železo je základní minerál, který pomáhá cirkulaci kyslíku po celém těle. Zároveň je nutné k tomu, aby se buňky v těle správně vyvíjely a fungovaly. Nedostatek železa často vede k anémii, která může narušit kognitivní schopnosti, snížit imunitu a negativně ovlivnit pracovní výkon.1,2 Potraviny bohaté na železo jsou ústřice, bílé fazole, čočka, špenát a hovězí maso.

Pro maximální využití energie byste měli jíst pestrou stravu. Obsah živin se u jednotlivých druhů ovoce nebo zeleniny liší a své potřeby pokryjete především pestrou stravou. Během dne se doporučuje sníst tři hlavní jídla a dvě svačiny. V ideálním případě by všechna jídla měla zahrnovat nějaké ovoce a zeleninu, celkem byste jich během dne měli sníst pět porcí. Nedostatek základních živin může vést ke ztrátě energie. Doplněk stravy Supradyn CoQ10 energy díky celé řadě vitamínů a minerálů přispívá k normálnímu energetickému metabolismu. Je určen zejména lidem, kteří vedou dynamický a aktivní život. Strava však není jedinou příčinou nedostatku vitamínů a minerálů. Některé prvky životního stylu, jako je kouření nebo konzumace alkoholu, mohou přispět k nedostatku vitamínů, což může zvýšit fyzickou a duševní únavu.

1 Abbaspour, N., Hurrell, R., Kelishadi, R. (2014). Review on iron and its importance for human health. Journal of Research in Medical Sciences, 9(12), 164-174.

2 Jáuregui-Lobera, I. (2014). Iron deficiency and cognitive functions. Neuropsychiatric Disease and Treatment, 2087. doi: 10.2147/ndt.s72491