Vitamíny a Vaše energie

Dělá vám problém koncentrace?

Sdílet na:

Mnoho lidí si stěžuje na neschopnost soustředit se. Nedostatečná koncentrace ovlivňuje lidi různého věku, děti, dospělé, seniory a může se projevit špatnými výsledky ve škole, nevýkonností v práci nebo zapomnětlivostí. Příčiny nedostatečné koncentrace můžou být spojeny s životním stylem a lze je vyřešit zavedením některých změn. Nedostatečná koncentrace však může být také důsledkem určitých onemocnění a v takovém případě je nutná návštěva lékaře.

Koncentrace je schopnost efektivně soustředit svou pozornost na určitý úkol. Za příznivých podmínek prostředí a s trochou praxe byste měli být schopni vytěsnit veškerá rozptýlení a soustředit se na cokoliv, co je třeba udělat. Když je vaše koncentrace na nejvyšší úrovni, můžete pracovat snadněji, rychleji a lépe. Pokud však zjistíte, že vám malá rozptýlení jako zvuky v pozadí nebo vaše myšlenky brání v dokončení věcí, může to znamenat, že máte problém s koncentrací.

Existuje řada vysvětlení pro to, proč se můžete potýkat s nedostatkem koncentrace.

Ikona s číslem 1

Nedostatek spánku

Váš mozek potřebuje ke správnému fungování odpočinek. Nedostatek spánku může vést ke špatné koncentraci.

Ikona s číslem 2

Emoční stres a úzkost

Pokud se něčím příliš trápíte, je pro vás těžší soustředit se na úkoly, které je třeba udělat.

Ikona s číslem 3

Hlad a špatná strava

S prázdným žaludkem se soustředí špatně. Vaše tělo potřebuje k tvorbě energie jídlo a živiny. Nedostatek základních vitamínů a minerálů může také ovlivnit fungování vašeho mozku.

Ikona s číslem 4

Léky a návykové látky

Problémy s koncentrací mohou být vedlejším účinkem některých léků. Některé návykové látky mohou také ovlivnit vaše kognitivní funkce.

Ikona s číslem 5

Prostředí, ve kterém se nacházíte

Lidé i věci kolem vás mohou hrát roli v tom, jak dobře jste schopni se soustředit.

Pokud si nejste jisti, zda trpíte sníženou schopností koncentrace, níže jsou uvedeny běžné příznaky, které vám problém pomohou rozpoznat:

  • neschopnost dokončit úkoly,
  • zapomnětlivost,
  • sklony k rozptylování,
  • potíže sedět v klidu,
  • neschopnost rozhodnout se,
  • dopouštění se chyb z nedbalosti,
  • časté ztrácení věcí nebo neschopnost pamatovat si, kde jsou.

Pokud nedostatek koncentrace přetrvává, může to skutečně narušit váš život a způsobit chaos a problémy při plnění každodenních povinností. Na pracovišti zjistíte, že svou práci nemůžete vykonávat tak dobře, jak jste byli zvyklí. Mimo práci občas zmeškáte schůzky a jednání. Nedostatečná koncentrace za volantem může vést k nebezpečným situacím. Vaše rodina tím může trpět, protože zapomenete na mimořádná výročí nebo se nedokážete rozhodnout. I když si možná myslíte, že příčinu své nedostatečné koncentrace znáte, je někdy lepší nechat se vyšetřit. V některých případech může být problém vážnější a může být způsoben zdravotním stavem.

Jak problémy s koncentrací řešit?

Pokud váš nedostatek soustředění souvisí se životním stylem, můžete jej rychle a efektivně zlepšit změnou několika věcí:

Ikona s číslem 1

Vytvořte si prostředí, kde vás nebude nic rozptylovat

Pokuste se zbavit věcí, které vás rozptylují, abyste se mohli lépe soustředit na své úkoly.

Ikona s číslem 2

Pořádně se vyspěte

Ikona s číslem 3

Jezte nutričně bohatá jídla

Váš mozek potřebuje ke správné funkci určité vitamíny a minerály. Vitamíny skupiny B jsou dobře známé pro schopnost zlepšit energii, soustředění a bdělost. Pokud svému tělu dodáte dostatek vitamínů B, zlepšíte své kognitivní schopnosti, jako je lepší koncentrace a lepší paměť. U lidí s nedostatkem vitamínů B se zjistilo, že mají pomalejší schopnost učení a jsou náchylnější k rozptýlení. Pokud svému tělu neposkytujete dostatek živin, může vám pomoci multivitamín jako Supradyn CoQ10 energy díky obsahu vitamínu C, biotinu a niacinu přispívá k normální činnosti nervové soustavy. Tablety Supradyn CoQ10 energy jsou komplexním doplňkem stravy s vysokým obsahem vitamínů a minerálů.

Ikona s číslem 4

Dopřejte si pár přestávek

Některé činnosti se vám mohou zdát nudné a jednotvárné, proto může úroveň koncentrace klesat a vy na nich poté strávíte příliš mnoho času. Přestávka vám může osvěžit mysl.

Ikona s číslem 5

Vyjděte si do přírody

Množství rozptylujících podnětů městského života nedovoluje vašemu mozku zpomalit. Procházka v zeleni umožní vašemu mozku, aby se uvolnil, což může vést ke zlepšení koncentrace.

Nedostatek koncentrace je běžně známým problémem. Lidé jím trpí kvůli nezdravému životnímu stylu nebo stresu, někteří však mohou mít skryté zdravotní potíže.