Vitamíny a Vaše energie

Nejlepší způsoby boje proti nachlazení a chřipce

Sdílet na:

Není lehké vyhnout se nachlazení nebo chřipce. Viry se může nakazit kdokoli, nezáleží na tom, jestli jste zdraví nebo nemocní, mladí nebo staří. Viry se snadno šíří vzduchem, takže nakažená osoba může virus šířit kašláním nebo kýcháním na lidi ve své těsné blízkosti. Chřipkové období trvá od podzimu až do jara a vrcholí mezi prosincem a únorem. Nakažení jedinci mohou nakazit ostatní den předtím, než se u nich objeví příznaky, a až 5-7 dní poté. Toto období může u malých dětí nebo u lidí se slabým imunitním systémem trvat déle. Nachlazení a chřipka jsou infekce dýchacích cest. Hlavním rozdílem mezi nachlazením a chřipkou je závažnost příznaků a původce onemocnění. Nachlazení bude mít obecně mírnější příznaky než chřipka.

Příznaky nachlazení a chřipky

Ikona s číslem 1

Rýma nebo ucpaný nos

Ikona s číslem 2

Bolest v krku

Ikona s číslem 3

Kašel

Ikona s číslem 4

Zvýšená teplota nebo horečka

Ikona s číslem 5

Bolesti hlavy nebo bolesti těla

Ikona s číslem 6

Únava a vyčerpání

I když není snadné vyhnout se nachlazení nebo chřipce, existuje několik způsobů, jak imunitní systém posílit. Při stárnutí se váš imunitní systém mění a klesá jeho schopnost bojovat proti virům. Vaše tělo tvoří méně a méně účinných bílých krvinek, které mají boj s viry a bakteriemi na starost. To poté vede ke zvýšenému riziku nákazy nemocemi, jako je chřipka. Někteří vědci tvrdí, že lehké cvičení může zvýšit schopnost vašeho stárnoucího těla bojovat s bakteriálními infekcemi.1 Je také důležité, aby naše strava obsahovala dostatek vitamínů a minerálů, jako je vitamín C a zinek. V zimních měsících je menší dostupnost sezónního ovoce a zeleniny, která v sobě tyto vitamíny a minerály obsahuje, takže navíc můžete užívat doplňky stravy jako multivitamín Supradyn CoQ10 energy. Šumivá tableta Supradyn CoQ10 energy je doplněk stravy obsahující vitamíny a minerály, např. vitamín C, zinek a vitamín D, které přispívají k normální funkci imunitního systému.

Další způsoby, jak posílit imunitní systém a pomoci předcházet nachlazení a chřipce:

  • Dobře se vyspěte. Je prokázáno, že nedostatek spánku může negativně ovlivnit váš imunitní systém. Doporučuje se chodit pravidelně spát i vstávat vždy ve stejnou dobu. Dospělí by měli spát každý den 7-9 hodin. Nicméně délka spánku může být individuální dle potřeb každého jedince. Dobrý odpočinek je klíčový k udržení duševní i fyzické rovnováhy.
  • Chraňte se před znečištěným prostředím. Na imunitní systém má vliv prostředí, ve kterém žijete, vzduch, který dýcháte, místa, kterými procházíte, nebo voda, kterou pijete. Když vaše plíce, střeva nebo kůže přijdou do styku s jakýmikoliv látkami znečišťujícími životní prostředí, váš imunitní systém musí vynaložit hodně úsilí, aby s nimi bojoval.
  • Cestujte bezpečně. Během cestování je váš imunitní systém vystaven novým bakteriím a virům. Je důležité posílit svůj imunitní systém všemi mikroživinami, které potřebuje ke správnému fungování. Bylo by vhodné vzít si s sebou dezinfekční prostředek na ruce, který vám pomůže, když nemáte možnost umýt si ruce.
  • Buďte spokojení a nestresujte se. Čím optimističtěji se budete cítit, tím silnější bude váš imunitní systém. Kvůli stresu je vaše tělo neustále v pozoru, což může být pro váš imunitní systém extrémně škodlivé, proto se snažte udržovat si klidné a kontrolované životní tempo. Vědci také zjistili, že pesimističtí lidé často žijí kratší dobu než ti, kteří mají optimistický pohled na život, a že smích pomáhá snižovat hladinu stresových hormonů a zvyšovat produkci imunitních buněk. 2,3
  • Jezte zdravě a vyváženě. Do svého jídelníčku byste měli zahrnout potraviny, které obsahují nezbytné vitamíny a minerály, aby byl váš imunitní systém v dobré kondici. Vitamíny jako vitamín C, D a minerály jako měď, železo a zinek jsou jen některé z mikroživin tělo potřebuje především v náročných situacích. Bohaté zdroje těchto vitamínů a minerálů se nacházejí v: rybách a mořských plodech, červeném masu, listové zelenině, ovoci jako například v pomerančích, kiwi nebo jahodách a oříšcích. Doplňky stravy jako multivitamín Supradyn CoQ10 energy také mohou být zdrojem těchto vitamínů a minerálů.

Pokud jste však měli smůlu a podařilo se vám chytit nachlazení nebo chřipku, existuje několik způsobů, jak s nimi bojovat. Antibiotika se zaměřují pouze na bakterie, a proto nebudou fungovat v případě virových infekcí, jako je nachlazení nebo chřipka. Místo toho můžete vyzkoušet „přírodní léky“ na chřipku:

V případě, že se necítíte dobře nebo se váš stav bude zhoršovat, kontaktujte Vašeho lékaře.

Ikona s číslem 1

Dopřejte si dostatek odpočinku a spánku

Jakmile zaznamenáte první příznaky nachlazení nebo chřipky, měli byste zůstat doma, abyste zabránili šíření infekce. Když se necítíte dobře, stejně toho moc nezvládnete a spánek je přírodní lék proti chřipce. Při odpočinku si pod hlavu položte další polštář, který vám pomůže od ucpaného nosu.

Ikona s číslem 2

Dostatečně pijte, abyste zabránili dehydrataci

Pití většího množství tekutin může pomoci rozpustit nosní hlen a zabránit dehydrataci. Vyhýbejte se nápojům jako je káva, čaj nebo limonády, které vás mohou dehydratovat.

Ikona s číslem 3

Často kloktejte, abyste zmírnili bolest v krku

Kloktání teplé slané vody může pomoci zmírnit bolest v krku.

Ikona s číslem 4

Sprchujte se v horké vodě

Pára může pomoct zvlhčit krk a nosní cesty a zároveň z nich pomáhá odstranit hlen. Tento bod vynechejte pokud máte zvýšenou teplotu nebo horečku.

Ikona s číslem 5

Jezte stravu bohatou na zinek

Existují určité důkazy, že strava bohatá na zinek při příznacích chřipky může zkrátit délku onemocnění.4,5 Doplněk stravy Supradyn CoQ10 energy obsahuje doporučenou denní dávku vitamínů C a D a zinku. Jeho speciálně navržené složení pomůže normální funkci imunitního systému.

Ikona s číslem 6

Dopřejte si kuřecí polévku.

Studie zjistila, že jedna ze složek kuřecí polévky, která se nazývá karnosin, může imunitnímu systému pomoct s bojem proti chřipce.6

Chcete-li udržet svou rodinu v bezpečí, zatímco bojujete s chřipkou, zde je několik tipů, jak zabránit šíření nachlazení a chřipky:

  • Myjte si ruce. Infekční onemocnění se šíří dotykem, mohou se dostat z rukou do očí a úst.
  • Používejte kapesníky. Při kašlání nebo kýchání byste měli použít kapesník a poté jej vyhodit do koše. Viry se vám tak nedostanou na ruce a nerozšíří se.
  • Dezinfikujte věci, kterých se dotknete. Měli byste dezinfikovat předměty, jako jsou dálkové ovladače, hračky, kliky nebo stoly. Viry na nich mohou přežívat celé hodiny.
  • Nesdílejte své osobní věci. Snažte se s nemocným nesdílet zubní kartáčky, ručníky, šálky nebo nádobí.

I když může být obtížné vyhnout se nachlazení nebo chřipce, jakmile nastane zimní sezóna, existuje několik způsobů, jak posílit imunitní systém a pomoct v boji proti virům. Nejlepší způsob, jak zůstat zdravý, je posílit své tělo vyváženou stravou, každý den dostatečně spát a vyhýbat se stresu. S posílením imunitního systému mohou pomoct také doplňky stravy, jako je Supradyn CoQ10 energy. Díky vitamínům a minerálům, které tento přípravek obsahuje, vám pomůže dobít vaše baterky i v zimě.

Reference

1 Nieman, D. C., Henson, D. A., Austin, M. D., & Sha, W. (2010). Upper respiratory tract infection is reduced in physically fit and active adults. British Journal of Sports Medicine, 45(12), 987–992. doi: 10.1136/bjsm.2010.077875

2 Boehm, J. K., Chen, Y., Koga, H., Mathur, M. B., Vie, L. L., & Kubzansky, L. D. (2018). Is Optimism Associated With Healthier Cardiovascular-Related Behavior? Circulation Research, 122(8), 1119–1134. doi: 10.1161/circresaha.117.310828

3 Bennett, M. P., & Lengacher, C. (2009). Humor and Laughter May Influence Health IV. Humor and Immune Function. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 6(2), 159–164. doi: 10.1093/ecam/nem149

4 Marshall, I. (1999). Zinc for the common cold. Cochrane Database of Systematic Reviews. doi: 10.1002/14651858.cd001364

5 Singh, M., & Das, R. R. (2013). Zinc for the common cold. Cochrane Database of Systematic Reviews. doi: 10.1002/14651858.cd001364.pub4

6 Babizhayev, M. A., & Deyev, A. I. (2012). Management of the Virulent Influenza Virus Infection by Oral Formulation of Nonhydrolized Carnosine and Isopeptide of Carnosine Attenuating Proinflammatory Cytokine-Induced Nitric Oxide Production. American Journal of Therapeutics, 19(1). doi: 10.1097/mjt.0b013e3181dcf589